Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na wyjątkowe wydarzenie poświęcone średniowiecznym dziejom naszego regionu. Spotkanie historyczne zatytułowane „Kujawy w epoce piastowskiej” odbędzie się w siedzibie Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19.
Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 24 maja 2025 roku o godz. 11:00, a jego organizacja związana jest z przypadającą w tym roku 1000. rocznicą koronacji Bolesława I Chrobrego i Mieszka II Lamberta – dwóch pierwszych koronowanych władców Polski.
W programie przewidziano cztery prelekcje przygotowane przez pracowników Działów Archeologicznego i Historycznego MZKiD. Spotkanie otworzy dr Alicja Drozd-Lipińska, która zaprezentuje zabytki archeologiczne z wczesnośredniowiecznego stanowiska w Bodzi (gm. Lubanie). Znaleziska pochodzą z wykopalisk prowadzonych w latach 2004–2009 przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odkryto tam m.in. relikty chat, pracownię bursztynniczą oraz unikatowe pochówki komorowe, związane z elitarnym cmentarzyskiem z czasów panowania Bolesława Chrobrego.
Następnie dr Krzysztof Optołowicz w referacie Kościół na Kujawach w czasach piastowskich przedstawi aktualny stan wiedzy o początkach diecezji włocławskiej, funkcjonujących na jej terenie klasztorach, parafiach oraz powiązanych z nimi zabytkach materialnych.
Kolejny prelegent, Jakub Szachewicz, w wystąpieniu Sieć osadnicza i grodowa na Kujawach w czasach piastowskich, omówi proces kształtowania się ośrodków osadniczych, rozwój miast oraz budowę systemu obronnego w oparciu o grody.
Na zakończenie spotkania Tomasz Wąsik zaprezentuje referat Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1327–1332 na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej, w którym poruszy kwestie militarne i polityczne związane z tym konfliktem. Prelekcja skupi się na przyczynach, przebiegu i konsekwencjach wojny dla regionu oraz całego Królestwa Polskiego.
Wstęp
Udział w spotkaniu możliwy jest w ramach biletu wstępu do muzeum:
🎫 bilet normalny – 12 zł, ulgowy – 8 zł
Zapraszamy wszystkich miłośników historii – to doskonała okazja, by spojrzeć na Kujawy z perspektywy wczesnopiastowskiej!